"Bis dat qui cito dat." Publilius Syrus

+420 777 555 585‬

Zaměřujeme se na alternativní investice. Jde o něco zvláštního? Možná pro někoho. Třeba pro nás jsou běžnou součástí profesního života. 

Co jsou alternativní investice? Co jsou tradiční? Liší se v něčem? A co vlastně znamená alternativní? Odpovědí i dalších otázek může být mnoho. S počtem odpovědí zjistíte, že co je pro jednoho investora alternativní, je pro druhého běžné. Některé způsoby investování jiný za investice nebude považovat vůbec.  

Alternativní investice je totiž potřeba pochopit. A to stejně jako ty tzv. tradiční.

Není důležité, zda investiční aktivum pojmenujete jako tradiční, nebo alternativní. Důležité je pochopit jeho podstatu. Všechny finanční investice bez rozdílu s sebou nesou 3 základní charakteristiky - výnos, likviditu a riziko, resp. lépe nejistotu. Nejistotu v podobě dosažení zisku a návratnosti investované částky v požadovaném čase, popř. vůbec. 

Tyto charakteristiky jsou natolik základní, že se jich dotýkají i oblíbená lidová rčení. "Nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku" = diverzifikujte (nejlépe s dovětkem "jak říkávaly naše babičky"). Nebo třeba "bez práce nejsou koláče" = bez investice času a úsilí do pochopení podstaty fungování vybrané investice, není zisk. K tomu navíc zbytečně a neúměrně roste nejistota návratnosti investice samotné. V přeneseném významu lze také rčení vyložit, že bez akceptace nejistoty není zisk.
 

Investicím obecně je třeba rozumět a pochopit jejich podstatu

Tedy bez rozlišování toho, zda jsou investice označené jako tradiční nebo alternativní, je nezbytné jim nejen rozumět, ale i pochopit jejich podstatu a nastavení parametrů. Je klíčové také vnímat Vaši situaci a to, co je pro Vás důležité dnes i do budoucna. 

Je třeba zmínit, že méně známým a méně obvyklým – chcete-li alternativním – investicím věnuje pozornost méně investorů nežli těm mainstreamovým. Díky tomu u nich může existovat zajímavý poměr cena-výkon. Využití jejich potenciálu pak umožní zvýšit robustnost portfolia a jeho výnosový potenciál.  


"... Aby plnily správně svůj účel, musí se s nimi umět pracovat..." - v článku na ihned.cz, nazvaném "Alternativní investice jsou rizikové. Je nutné je vždy vnímat jen jako doplněk, říká Kufa z Consequ", je rozhovor na téma přístupu k alternativním investicím a zkušenosti tohoto poradce pro klienty

Investice jsou prostě investice 

Když budete článek číst, mějte na paměti, že investice jsou prostě investice. O těch nazývaných tradiční se jen více píše, více mluví, historicky se déle používají. Lidé s nimi mají na obecné úrovni větší zkušenosti a více do nich investují. Více také podléhají psychologickým vlivům. Případně jsou více regulovány státními orgány. To však neznamená, že musí být bezpečnější nebo více/méně výnosné nežli ty, které jsou nazývány alternativní


Alternativní investice jsou jako koření
, které si každý do portfolia vybere podle svého apetitu. A to zejména na základě jejich pochopení a akceptace faktu, že „vím, do čeho jdu".

Tak jako jídlo stačí někomu nemastné neslané a jiný si je rád přisolí, tak gurmán se bez notné dávky chilli neobejde. Nejste-li gurmánem, zkuste si dát k obědu kari s vysokým obsahem kapsaicinu, nebo celou chilli papričku ke svačině. Rychle poznáte, že jste si dali něco, co jste měli předem poznat a ochutnat. A možná díky tomu ztratíte příležitost se gurmánem stát. Naopak, jestliže již gurmány jste, bude pro Vás běžné jídlo mdlé a bez přidané hodnoty. Při jeho volbě poznáte, že jste také zrovna sáhli vedle.  


Některé investice lidé využívají mnohem déle nežli ty, které dnes nazýváme tradiční. Tak dlouho, že je mnozí ani za investice nepovažují, nebo si tento fakt neuvědomují. Lidé investují pozornost, energii, čas, peníze, nebo i zdraví do své kariéry, do svého vzdělání, do dětí, do udržení nebo opětovného získání fyzického a duševního zdraví, atd.

Ať ji nazvete jakkoliv, investicí je prakticky cokoliv, co není přímou spotřebou. Máte s ní určitý záměr a v
ždy je spojena s určitou pravděpodobností, že Vámi zamýšlený užitek dopadne či nedopadne podle Vašich představ. Není důležité se zaměřovat na to, zda je tradiční, alternativní, nebo jakákoliv jiná. Důležité je vědět "do čeho jdu", "co od toho mohu reálně očekávat", "kdo za tím je", atd.

Odkazovaný článek naleznete také zde: Archiv HN


 


Výkonnost RENDIT 11/2017
17.1.2018 | RENDIT

Výkonnost RENDIT 10/2017
24.11.2017 | RENDIT

Výkonnost RENDIT 09/2017
8.11.2017 | RENDIT

Bez Banky a Bankometr na P2B Bondster
24.10.2017 | FinTech Cowboys